Primele rezultate în PN Putna Vrancea

În perioada 17-23 iunie s-a desfășurat prima etapă de refacere și amenajare a traseelor de drumeție din munții Vrancei.

AECO a avut un rol administrativ, de gestionare a resurselor financiare și de susținere a echipelor din teren (asigurare a alimentelor și a transportului pentru scoaterea din zona montană).

Acțiunea s-a desfășurat în colaborare cu Asociația Montană Carpați, care a venit cu un număr mare de voluntari, și cu cele două autorități oficiale locale: Administrația Parcului Natural Putna Vrancea și Serviciul Public Salvamont Vrancea.

Mai jos, o sinteză a acțiunii desfășurate.

ziua 1 (vineri, 17 iunie)

  • întâlnirea la sediul PN Putna Vrancea din Tulnici, județul Vrancea;

  • pregătirea materialelor și formarea a patru echipe de lucru, două în zona Lăcăuți (4 zile) și două în zona Coza (2 zile);

ziua 2 (sâmbătă, 18 iunie) 

  • plecarea celor patru echipe în teren, în cele două zone distincte și începerea lucrului efectiv;

ziua 3 (duminica, 19 iunie)

  • continuarea lucrului în teren;

  • retragerea echipelor din zona Coza;

  • achiziționarea de alimente și aprovizionarea echipelor din zona Lăcăuți;

ziua 4 (luni, 20 iunie)

  • continuarea lucrului în teren, cu cele două echipe din zona Lăcăuți;

  • recunoaștere traseu în zona șaua Geamăna – cheile Tișiței;

ziua 5 (marți, 21 iunie)

  • retragerea ultimelor două echipe din teren;

ziua 6 (miercuri, 22 iunie, Focșani)

finalizare documente proiect, etapa 1;

Voluntarii implicați în activitatea de reamenajare a traseelor de drumeție montană din masiv sunt amintiți mai jos, cu mulțumirile de rigoare pentru munca prestată.

Zona Lăcăuți (20 persoane, 2 echipe x 10 persoane)

Echipa 1:

  • din București: Florin Fratu (lider), Adina Negraru, George Parnia, Adrian Ilie, Cătălin Nedu;
  • din Sf. Gheorghe: Vasile Nuca, Cristina, Antonela Miret, Mihai Dogariu;
  • din Buzău: Dănuț Maniu;

Echipa 2:

  • din București: Ioan Stoienica (lider), Ștefania Irescu, Laura Matei;
  • din Făgărași: Simona Tamasi;
  • din Focșani: Mihaela Tuvenie;
  • din Deva: Gabriela Demian;
  • din Petroșani: Adrian Matei;
  • din Galați: Silviu Negoiță, George Isac, Emil Onica;

Zona Coza (16 persoane)

Echipa 1:

  • din Galați: Alexandru Grigoraș, Cătălin Florescu, Marin Baltă, Constantin Ceapchi, Dan Popa, Eduard Munteanu, Lucian Bălănică;
  • din Piatra Neamț: Lucica Stoica, Dumitru Stoica;

Echipa 2

  • din București: Andrei Done (lider), Marcel Stamate, Ștefan Dumitriu;
  • din Târgoviște: Ana Maria Brașoveanu;
  • din Iași: Marius Ciobanu, Florin Vestale;
  • din Săcele: Radu Săftoiu;

Leave a Reply